Czym żyje j-labs

Zdjęcia, zaproszenia, relacje

#72 Talk4Devs

Webinar

Start

15-12-2021 6:00

JVM cieszy się zasłużoną sławą platformy nieprzyjaznej dla sprzętu, a co za tym idzie, nikt poważny (oprócz Apache Kafka, Elastic, Cassandra i Neo4j) nie będzie budował baz danych, kolejek i innych rozwiązań gdzie „mechanical sympathy” jest kluczowe. I na tym można by było zakończyć wykład, ale Jarek Pałka, nasz znakomity prelegent i prawdziwy weteran różnych branżowych eventów, nie składa tak łatwo broni:) Z perspektywy swojego imponującego, 20-letniego doświadczenia, postara się obalić mity, które narosły wokół tej platformy.

Jarek Pałka – Bare Metal Java

Garbage collector, spekulujący JIT, brak kontroli nad „object layout”, fatalne wsparcie (głównie przez brak abstrakcji) dla funkcji nowoczesnych procesorów i systemów operacyjnych.
I do tego jeszcze JNI (kto tam był to wiem o czym mówię). (O implementacji IO nawet przez szacunek do samych siebie, nie wspominam).

Celem tej prezentacji jest odczarowanie tych mitów i pokazanie jak wiele wysiłku ostatnio idzie ostatnio w uczynienie JVM bardziej przyjaznego dla sprzętu.
Będzie o API których są jeszcze w fazie inkubacji (choć niektóre jeszcze nie dojrzały do tego, a niektóre są już stabilne). API których, być może nigdy w życiu nie zobaczycie, a które będą w przyszłości stanowić fundament baz danych, czy kolejek.

Zaczniemy od Unsafe, by nadać rys historyczny. By potem pokazać, foreign memory access, czyli jak bezpiecznie pracować z pamięcią poza stertą oraz
foreign functions interface, czyli jak wywołać C z Java (i w drugą stronę).

Wszystko polane sosem niedziałających przykładów i przekłamanych micro benchmarków i OpenJDK, skompilowanego na pięć minut przed prezentacją.

Zarejestruj się

◰ j•labs

Rejestracja na wydarzenie:

#72 Talk4Devs

Wolisz z nami porozmawiać?

Zostaw kontakt
do siebie, oddzwonimy.

  Dane


  Informacja dodatkowe

  Administratorem danych osobowych jest j-labs sp. z o.o., ul. Montwiłła-Mireckiego 25, 30-426 Kraków. Więcej.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymania informacji o wydarzeniach organizowanych przez j-labs sp. z o.o.

  * Pola obowiązkowe

  Twoja wiadomość została wysłana!

  Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe.