Czym żyje j-labs

Zdjęcia, zaproszenia, relacje

Robimy dobre IT, albo wcale!

Case study

Publikacja wywiadu udzielonego przez naszą Head of HR & Recruitment oraz Communication & PR Expert na łamach Magazynu Outsourcing&More.

W j-labs od zawsze stawialiśmy na rekrutację w oparciu o relacje oraz rzetelną i merytoryczną komunikację z Kandydatami, co jest w zgodzie z naszymi wartościami, jakimi kierujmy się od początku istnienia firmy. “Mamy taką jedną naczelną zasadę, która obowiązuje w relacjach z kandydatami, pracownikami, ale też Klientami – traktuj kogoś tak, jak sam chciałbyś być traktowany.”

Przeczytaj więcej o naszym podejściu do rekrutacji.

Outsourcing&More: Na początku kilka słów o j-labs software specialist. Jesteście polską firmą programistyczną założoną w roku 2008 przez inżynierów i dla inżynierów. W jakich obszarach działacie?

Marta Konopka, Communication & PR Expert: Realizujemy usługi outsourcingu specjalistów IT w obszarze software developmentu. Zapewniamy kompletne zespoły developerskie, pojedynczych inżynierów oraz outsourcing całych projektów w modelach agilowych. Wspieramy firmy z różnych sektorów, takich jak: lojalnościowy, finanse i bankowość, telekomunikacja, turystyka, energia, a także gaming oraz ecommerce.

Przez 12 lat zbudowaliście 300-osobową firmę, a zaczynaliście właściwie od pomysłu na biznes. W styczniu tego roku j-labs po raz kolejny zostało Gazelą Biznesu. Dołączyliście do grona najbardziej dynamicznych polskich przedsiębiorstw z sektora MŚP. Gratulujemy i poprosimy o kilka złotych rad!

Katarzyna Bucka, Head of HR & Recruitment: Trudne pytanie. Jeśli miałabym wybrać, co jest naszym kluczem do sukcesu, to postawiłabym na trzy aspekty: jasna strategia i wizja firmy, wąska specjalizacja i skupienie się na tym, co robimy najlepiej, a przede wszystkim rzetelność i uczciwość w relacjach z Klientami, Kandydatami i Pracownikami. Nie można oczywiście nie wspomnieć, że aby zrobić trzeba robić. Pod sukcesem kryje się ogromna ilość włożonej pracy przez Założycieli j-labs, a następnie budowanego od wielu lat zespołu, który z zaangażowaniem rozwija firmę. Podstawą każdego biznesu są dobrze wykwalifikowani i zaangażowani ludzie – podpisuję się pod tym obiema rękami.

Działanie w branży IT to dzisiaj wyzwanie – od kilku lat specjaliści IT są wręcz rozchwytywani na rynku pracy. Jak Wam udaje się skutecznie ich rekrutować? Gdzie ich szukacie? I jak?

K.B.: Każdy, kto ma doświadczenie w branży IT, wie, że jest to rynek bardzo wymagający pod względem znalezienia i utrzymania pracowników w organizacji na dłużej niż dwa lata. W j-labs postawiliśmy na rekrutację w oparciu o relacje, rzetelną i merytoryczną komunikację z Kandydatami, co jest w zgodzie z naszymi wartościami, jakimi kierujmy się od początku istnienia firmy. Mamy taką jedną naczelną zasadę, która obowiązuje w relacjach z kandydatami, pracownikami, ale też Klientami – traktuj kogoś tak, jak sam chciałbyś być traktowany. To prosta reguła, a wiele porządkuje i ułatwia podejmowanie trudnych decyzji.

Myślę, że współczesny programista docenia szczere i merytoryczne podejście. Bycie wiarygodnym w całym procesie rekrutacji pomaga zbudować zaufanie i ułatwia podjęcie decyzji o przyjęciu naszej oferty. Współczynnik zaakceptowanych ofert (success ratio), które składamy naszym Kandydatom jest na bardzo wysokim poziomie – aż 80% kandydatów decyduje się na pracę z nami. Mamy nadzieję na utrzymanie takiego współczynnika w przyszłości.

Merytoryczna komunikacja z Kandydatem, możliwa jest m.in. dzięki technicznym szkoleniom, jakie cyklicznie organizujemy dla naszych Specjalistów od Rekrutacji. Wiedza techniczna pozwala na zrozumienie projektów IT, profili poszukiwanych Kandydatów, a przede wszystkim, na mówienie językiem kandydata i bycie dla niego partnerem do rozmowy. Zrozumienie profilu poszukiwanego kandydata i projektu, do którego miałby dołączyć, jest kluczem do sukcesu w rekrutacji. Przez ostatnie kilka lat wypracowaliśmy tzw. „dobre praktyki w kontakcie z kandydatem”, którymi się kierujemy w codziennej pracy. Partnerska relacja między Rekruterem, a Kandydatem buduje się jeszcze przed przesłaniem przez niego CV, m.in. podczas rozmów telefonicznych, na meetup’ach w naszym biurze, czy flagowym evencie, jakim jest Talk4Devs. Udział w eventach wewnętrznych i zewnętrznych stał się nierozłącznym elementem pracy naszych Rekruterów.

Podczas takich wydarzeń, nawiązujemy nowe znajomości, ale też spotykamy już znanych nam dobrze Kandydatów. Rekruterzy poznają nowinki z rynku i trendy technologiczne, co też bardzo ułatwia rozmowy z kandydatami. Poza aktywnym dotarciem do Kandydata bezpośrednio na eventach czy na portalach społecznościowych, spory odsetek zatrudnień notujemy z wewnętrznego programu poleceń pracowniczych – jest to cenne i ważne dla nas źródło. W tym roku uruchomiliśmy również program poleceń zewnętrznych Hire4jlabs, który daje coraz lepsze efekty, dzięki cyklicznej promocji w social media i aktywnym promowaniu go przez naszych Rekruterów. Jednym słowem, nasz 12-osobowy zespół rekrutacji nie czeka aż Kandydaci przyjdą sami, tylko aktywnie dociera do potencjalnych specjalistów, by móc zaprezentować co j-labs może im zaoferować, następnie prowadzi kandydata przez cały proces rekrutacyjny, od pierwszego kontaktu aż po podpisanie umowy i on-boarding. Przyświeca nam tutaj zasada „single point of contact”, którą cenią sobie nasi Kandydaci – zawsze wiedzą do kogo się odezwać i skierować pytania.

Podsumowując – nasze sukcesy rekrutacyjne bazują na dobrej znajomości branży, wąskiej specjalizacji technologicznej, wiedzy technicznej naszych Rekruterów i relacjach przez nich budowanych z potencjalnymi i obecnymi kandydatami.

Uwagę przykuwa projekt Talk4Devs, który realizujecie od 2014 r. jako przestrzeń do dzielenia się wiedzą w branży
IT. Skąd taki pomysł?

M.K.: Spotkania Talk4Devs (wcześniej „IT Akademia j-labs”) początkowo były skierowane do studentów, jako nasza chęć okazania wsparcia dla młodych programistów, wkraczających dopiero na swoją ścieżkę zawodową. Z czasem jednak na event zaczęli przychodzić specjaliści chcący poszerzyć swoją wiedzę oraz również się nią dzielić. Obecnie, po ponad 50 edycjach, Talk4Devs jest wyjątkowym spotkaniem na eventowej mapie branży IT. Kojarzone jest z wykwalifikowanymi prelegentami, z inspirującymi talkami oraz głodnymi wiedzy inżynierami. Spotkania dotyczą trendów w głównych obszarach programowania, języków funkcjonalnych, mikroserwisów, machine learning, baz danych i wielu innych. Natomiast prowadzący, to zawsze profesjonaliści, a przy tym praktycy w danej dziedzinie. Często mówcy ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji.

Talk4Devs odbywa się w dwóch miastach – Krakowie oraz Warszawie i jest wydarzeniem bezpłatnym, na które serdecznie zapraszamy. Dla osób spoza tych miast prowadzimy live stream z każdego spotkania. Docieramy w czasie rzeczywistym do kilkuset osób z całej Polski. Całkowita liczba wyświetleń filmu sięga nawet kilku tysięcy!

Do kogo projekt jest adresowany? Jak można z niego skorzystać?

M.K.: Talk4Devs skierowane jest do wszystkich osób zainteresowanych rozwojem w ramach wybranego obszaru IT. Aby wziąć udział w evencie wystarczy śledzić nasze social media (Facebook, LinkedIn), na których na bieżąco informujemy o organizowanych wydarzeniach. Dodatkowo zachęcam do odwiedzenia strony Talk4Devs.

Domyślamy się, że Talk4Devs są częścią Waszych działań z zakresu Employer Brandingu. Jakie jeszcze inne działania podejmujecie, aby dbać o wizerunek firmy na rynku pracy?

M.K.: Oprócz Talk4Devs organizujemy również meet’upy oraz workshopy. Uczestniczymy w największych konferencjach IT w kraju oraz prowadzimy blog techniczny, gdzie nasi inżynierowie, poprzez przygotowane artykuły, dzielą się swoją wiedzą i pasją.

Dodatkowo organizujemy szereg szkoleń wewnętrznych prowadzonych przez naszych inżynierów. Wartym uwagi jest również tzw. Lunch&Learn, cotygodniowe spotkanie, zainicjowane przez jednego z naszych Delivery Managerów, podczas którego uczestnicy wspólnie jedzą obiad oraz oglądają nagranie jakiejś ciekawej prezentacji.

Ważnym elementem jest również angażowanie naszych pracowników do projektów wykraczających poza ich zawodowe kompetencje, jak chociażby aranżacja nowego biura.

Na co mogą liczyć Wasi pracownicy? Jakie możliwości rozwoju im oferujecie? Na jakie benefity mogą liczyć?

M.K.: Nasza misja brzmi – „robimy dobre IT, albo wcale”. Dlatego w j-labs skupiamy najlepsze talenty, dając im możliwość wykorzystania i rozwijania swoich umiejętności, dostarczając przez to najwyższy poziom software developmentu dla naszych klientów.

Oprócz standardowych benefitów typu pakiet medyczny, multisport, budżet szkoleniowy, itp. – oferujemy naszym pracownikom coś więcej. To, co nas wyróżnia spośród innych pracodawców, to przede wszystkim:

  • Realizowane projekty – wartościowe pod względem technologii bądź dziedziny.
  • Sprawny i rzetelny proces rekrutacji – zespół rekrutacji tworzą osoby dobrze przygotowane, z indywidualnym podejściem do kandydata. Osoba w procesie rekrutacyjnym otrzymuje od nas wsparcie na każdym etapie rekrutacji.
  • Długoterminowe relacje – zależy nam na budowaniu długoterminowych relacji opartych na zaufaniu, niezawodności oraz rzetelności. Traktujemy innych tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
  • Budujemy społeczność IT – dzielimy się naszą wiedzą wewnątrz oraz poza organizacją.
  • Jesteśmy transparentni – utrzymujemy płaską strukturę o wysokiej przejrzystości i otwartym środowisku pracy.
  • Jesteśmy odpowiedzialnym pracodawcą – tworzymy kulturę organizacyjną opartą na naszych niezmiennych wartościach – technologii, merytoryce i rzetelności. Jesteśmy tacy, jak o sobie mówimy.
  • Dajemy przestrzeń dla rozwoju osobistego naszych pracowników w obszarach nietechnologicznych, poprzez udział w projektach i inicjatywach wykraczających poza software development.

Na wyróżnienie zasługuje również nasze biuro na krakowskim Zabłociu. Nowa przestrzeń dała nam nie tylko możliwość organizacji meet-upów, co wpływa pozytywnie na nasz Employer Branding, ale również mniej formalnych eventów, jak np. Dzień Dziecka, co z kolei buduje zaangażowanie wśród naszych pracowników. Udało nam się stworzyć miejsce, w którym życie zawodowe przenika się z życiem prywatnym.

Mówi się, że obecnie mamy rynek pracowników, o których trzeba bardzo intensywnie zabiegać, a potem aktywnie działać, aby utrzymać ich na dłużej w firmie? Czy to duże wyzwanie dla Działu HR? Jak Panie odnajdujecie się w tej sytuacji?

K.B.: Utrzymanie dobrych specjalistów IT na dłużej w firmie to ogromne wyzwanie, również dla nas. W ramach zespołu HR, który w tej chwili rozbudowujemy, pracujemy nad szeregiem projektów, które mają na celu wzmocnienie przywiązania pracowników do naszej kultury organizacyjnej i wartości jakie mamy, a przez to utrzymanie ich na dłużej w organizacji. Stale pracujemy nad polepszeniem wewnętrznej komunikacji, co jest nie lada wyzwaniem w tak szybko rozwijającej się organizacji.

Naszym pracownikom oferujemy przestrzeń do rozwoju poprzez indywidualne budżety szkoleniowe (każdy z pracowników ma swój własny roczny budżet do samodzielnego wydania), angażowanie ich w wewnętrzne projekty nie tylko związane z pracą projektową, meet’upy, czy w końcu poprzez zmianę projektów, w jakich pracują. Nasze portfolio projektów daje szansę na pracę dla różnych branż (bankowość, lotnictwo, logistyka, e-commerce i wiele innych), przez co możliwości rozwoju są bardzo duże.

Monitorujemy również satysfakcję pracowników poprzez cykliczne rozmowy, ankiety, a jeśli, niestety, ktoś decyduje się na odejście, przeprowadzamy z nim exit interview, by lepiej poznać powody, ale też wysłuchać, co moglibyśmy robić lepiej jako pracodawca. Nasz dział HR jest głosem pracowników w kontakcie z managementem i Zarządem.

 

Źródło: Magazyn Outsourcing&More nr 2/2020.

Pozostańmy w kontakcie

Napisz do nas, jeśli chcesz porozmawia o tym, jak możemy współpracować z Tobą, albo Twoją firmą.

◰ j•labs

Rejestracja na wydarzenie:

Robimy dobre IT, albo wcale!

Wolisz z nami porozmawiać?

Zostaw kontakt
do siebie, oddzwonimy.

Dane


Informacja dodatkowe

Administratorem danych osobowych jest j-labs sp. z o.o., ul. Montwiłła-Mireckiego 25, 30-426 Kraków. Więcej.

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celu otrzymania informacji o wydarzeniach organizowanych przez j-labs sp. z o.o.

* Pola obowiązkowe

Twoja wiadomość została wysłana!

Dziękujemy za skorzystanie z formularza kontaktowego, odpowiemy tak szybko jak to tylko możliwe.

Nasze serwisy używają plików cookies. Klikając "Akceptuję" lub korzystając dalej z serwisu, wyrażają Państwo zgodę na politykę prywatności i cookies j-labs.