Agile Software Development, czyli programowanie zwinne

Agile Software Development, znane też jako programowanie zwinne, zmieniło sposób tworzenia oprogramowania na dobre – i to stwierdzenie wcale nie jest przesadą. Wszystko za sprawą wprowadzenia pracy iteracyjnej oraz nowych metod współpracy wewnątrz teamu i między zespołami w połączeniu z elastycznym podejściem do planowania pracy. Śledząc trendy w świecie IT zauważamy, że coraz więcej zespołów rezygnuje z klasycznego modelu kaskadowego na rzecz elastyczności i zwinności. Według badań aż 85,2% programistów stosuje dziś metodyki zwinne w swojej pracy (źródło: Stack Overflow).

Czym jest programowanie zwinne?

Czym dokładnie jest Software Agile Development i czy (a może – dlaczego) warto wdrożyć to podejście w swoim zespole? 

Agile Software Development to zbiór metod i praktyk opartych na wspólnych wartościach zawartych w Manifeście Agile (o którym pisaliśmy m.in. w naszym artykule Agile – co to jest za podejście i jak wykorzystujemy je w pracy z klientami). 

W centrum tego podejścia znajduje się zespół, klient oraz szybka reakcja na zmiany – zamiast sztywnego planu i dokumentacji. Chodzi o to, by obserwować sytuację i reagować, nie tylko ze względu na zmiany w biznesie czy środowisku, ale i pod kątem tego, co dzieje się z projektem podczas pracy.

W przeciwieństwie do tradycyjnego podejścia, w którym projekt planowany jest od początku do końca, programowanie zwinne polega na pracy w krótkich cyklach (sprintach) trwających zazwyczaj ok. 1 tygodnia (rzadziej 2-4). Każdy sprint kończy się dostarczeniem kolejnej wersji produktu, sfinalizowaniem określonych tasków i zaplanowaniem pracy na kolejny okres, oczywiście mając na uwadze to, co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu/sprincie.

Agile Software Development nie zakłada pracy zaplanowanej od A do Z — punkty pomiędzy startem a finiszem są elastyczne, zmienne, dopasowywane na bieżąco do tego, co dzieje się w projekcie. Jeśli okaże się, że przed B należy jednak wykonać C — programista działający w duchu ASD nie będzie miał z tym problemu.

Warto wiedzieć: Agile Delivery Framework w j‑labs

W j‑labs wspieramy klientów na każdym etapie współpracy, działając w ramach wypracowanego na bazie naszego doświadczenia. W skrócie działa to tak:  

  1. Każdy proces rozpoczynamy od spotkania, podczas którego wspólnie z klientem omawiamy wymagania, cele biznesowe oraz identyfikujemy potencjalne wyzwania.
  2. Na podstawie zebranych informacji dobieramy odpowiedniego specjalistę lub cały zespół. Analizujemy zarówno kompetencje techniczne (hard skills), jak i umiejętności miękkie naszych seniorów, bo zależy nam na dopasowaniu do projektu i kultury organizacyjnej klienta.
  3. Na każdym etapie klient może liczyć na pełne wsparcie – zarówno ze strony Delivery Managera, który dba o sprawny przebieg współpracy operacyjnej, jak i Business Account Managera, który trzyma rękę na pulsie w kontekście celów strategicznych i komunikacji.

Uważamy, że to podejście idzie w parze z ideą Agile Software Development.

Agile Software Development od podszewki. Czego możesz się spodziewać?

Pracujący w zgodzie z metodologią Agile zespół developerów dostarcza kolejne etapy projektu co sprint. W praktyce kodowanie, testowanie i weryfikacja jakości muszą być ukończone w dość krótkim czasie, co wymaga świetnej organizacji i pełnej gotowości zespołu do działania od pierwszego dnia sprintu — ale daje efekty, które są nie do podważenia.

Jednym z najważniejszych elementów skutecznego działania w Agile jest dopracowywanie backlogu, czyli cały proces oceniania, klasyfikowania i edytowania backlogu produktu. Bez tego trudno mówić o mądrym rozwoju produktu — a w j‑labs to dla nas absolutna podstawa.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku CI/CD (Continuous Integration/Continuous Delivery) — ciągłej iteracji oraz ciągłego wdrażania. Dzięki tej strategii doświadczony senior developer błyskawicznie wykryje błędy i zadba o produkt.

Na koniec chcemy wspomnieć jeszcze o jednym — bycie Agile w tworzeniu oprogramowania to nie tylko to, co specjalista robi w obrębie kodu czy wewnętrznego zespołu, ale i wychodzenie naprzeciw potrzebom klienta. Jak to może wyglądać? Klient zgłasza uwagi – zespół aktualizuje backlog; pojawia się pomysł na rozwój aplikacji — temat zostanie zaadresowany w najbliższym sprincie. I tak dalej. Chodzi tu przede wszystkim o otwartość i partnerską współpracę.

Czy warto wdrożyć Agile Software Development?

Zdecydowanie tak – przede wszystkim dlatego, że to po prostu efektywne rozwiązanie. Chcesz porozmawiać o wdrożeniu Agile w swoim zespole lub potrzebujesz wsparcia eksperckiego w rozwoju produktu? Jesteśmy tu, by pomóc. Skontaktuj się przez formularz — porozmawiajmy o możliwościach!

Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!

Skontaktuj się z nami