Najnowsze artykuły

Wszystkie artykuły

Java REST JWT

JSON Web Token i jego obsługa w RestAssured

JSON Web Token to bardzo popularny sposób zabezpieczania aplikacji internetowych i interfejsów API. Ten artykuł jest krótkim przewodnikiem po tym, jak obsługiwać JWT i tworzyć proste przypadki testowe za pomocą biblioteki Rest Assured.
Czytaj całość
Java Spring Flyway

Flyway – prosta migracja bazy danych w Spring

Flyway to proste i zarazem potężne narzędzie do migracji baz danych, które pozwala łatwo zarządzać i rozwijać bazę danych. Posiada również bardzo dobre wsparcie dla wielu frameworków, w tym Spring'a, i ogromnym możliwościom adaptacji, tak więc na pewno jest to narzędzie godne uwagi.
Czytaj całość
Java API REST

Podejście API-First wraz generatorem Open API

Podejście API-First ułatwia efektywną współpracę w projektach z architekturą serwer-klient. Dzieje się tak, ponieważ możliwość posiadanie definicji modeli i serwisów związanych z API, która jest przechowywana, w oddzielonych i skonfigurowanych prostych plikach YAML pomaga utrzymać schludną strukturę projektu. Dzięki potężnemu narzędziu, jakim jest generator Open API, takie konfiguracje można później przekształcić w kod gotowy do produkcji.
Czytaj całość
Java Microservices HTTP

Tworzenie deklaratywnych klientów HTTP z wykorzystaniem Feign

Deklaratywny sposób postępowania z zasobami stał się bardzo popularny, zwłaszcza w przypadku danych bazodanowych – dobrym przykładem jest Spring Data JPA. A co z zasobami sieciowymi, czyli usługami RESTful? Czy operowanie na danych internetowych nie powinno być tak czyste i łatwe, jak tworzenie JpaRepository? Netfliksowy Feign jest dobrą odpowiedzią na to pytanie.
Czytaj całość
Front-end Angular

Observables – co to jest? I jak używać ich w kodzie

Ten artykuł opowiada o Observables w Angular, wyjaśniając ich rolę w obsłudze asynchronicznych strumieni danych. Obejmuje on tworzenie Observables, subskrybowanie ich, stosowanie operatorów do transformacji i filtrowania, obsługę błędów i anulowanie subskrypcji. Dodatkowo zawiera sekcję dotyczącą testowania Observables przy użyciu fakeAsync do pisania synchronicznie wyglądających testów dla asynchronicznego kodu. Wykorzystując Observables i RxJS, programiści mogą zwiększyć responsywność i wydajność swoich aplikacji Angular.
Czytaj całość
Front-end Angular

Angular: Komponenty, dyrektywy i potoki – jak prawidłowo je tworzyć i testować

Ten artykuł zawiera praktyczny przewodnik po tworzeniu i testowaniu komponentów, dyrektyw i potoków w Angular. Obejmuje on ich definicje, przykłady kodu i techniki testowania przy użyciu frameworka testowego Angular. Postępując zgodnie z tym przewodnikiem, programiści mogą skutecznie wykorzystywać te funkcje Angular do tworzenia solidnych i niezawodnych aplikacji.
Czytaj całość
Front-end React API React hook JavaScript

Jak używać hooka useEffect z kontrolerem AbortController?

Interfejs AbortController zapewnia sposób na anulowanie trwających operacji asynchronicznych. W połączeniu z hookiem useEffect Reacta, AbortController pozwala nam efektywnie zarządzać asynchronicznymi żądaniami i zapobiegać wyciekom pamięci.
Czytaj całość
JavaScript Debugging

Jak debugować kod JavaScript w przeglądarce?

Debugowanie jest niezbędną umiejętnością dla każdego programisty JavaScript. Obejmuje ono proces identyfikowania i naprawiania błędów, bugów i nieoczekiwanych zachowań w kodzie. Skuteczne techniki debugowania nie tylko oszczędzają czas, ale także poprawiają jakość kodu i zwiększają ogólną produktywność rozwoju.
Czytaj całość
Java Mockito

Mocks, stubs i spy w testach jednostkowych opartych na Mockito

Czy kiedykolwiek słyszałeś o mockach, stubach lub szpiegach? W tym artykule przedstawię wszystkie te testowe zaślepki i omówię różnice między nimi.
Czytaj całość
Front-end Angular

Angular Signals – nowy sposób wykrywania zmian

Ten artykuł jest pierwszym spojrzeniem na koncepcję sygnałów w Angular. Omówiono w nim API Signals, a następnie przedstawiono kilka prostych przykładów, aby zrozumieć, dlaczego i jak powinniśmy używać Signals w naszej codziennej pracy programisty.
Czytaj całość

Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!

Skontaktuj się z nami