Co to jest system legacy?
Twoja firma nadal korzysta z tradycyjnych rozwiązań IT, które – choć dobrze wszystkim znane – spowalniają rozwój cyfrowy organizacji? Mimo rosnącej popularności nowoczesnych technologii chmurowych i automatyzacji wielu biznesom trudno rozstać się z systemami legacy, które są głęboko zakorzenione w strukturach firmy. I to nie tylko problem niewielkich firm – spotykamy go w przeróżnych instytucjach, od urzędów państwowych po banki i duże korporacje. Ale czym dokładnie jest legacy IT system? Jakie niesie ze sobą problemy i jak może wyglądać migracja?
System legacy – co to właściwie jest?
Zacznijmy od definicji – bo w języku polskim trudno znaleźć odpowiednik angielskiego legacy system. Czasem mówi się o systemie zastanym, przestarzałym lub po prostu tradycyjnym — w świetle tak zróżnicowanej nomenklatury jeszcze ważniejsze jest zrozumienie, czym legacy IT system tak naprawdę jest.
Legacy system to oprogramowanie lub infrastruktura IT, które cechują dwa atrybuty: są już dość wiekowe oraz ograniczone. A mimo to firma z nich nie rezygnuje, ponieważ wspierają kluczowe procesy biznesowe i ich wymiana wiąże się z dużą zmianą, a według wielu firm — z kosztami nie do przejścia (na szczęście jest to mit).
Najczęściej są to systemy:
- stworzone wiele lat temu, w przestarzałych technologiach, które dziś już nie spełniają swojej funkcji lub brakuje specjalistów, którzy się na nich znają;
- działające na starszym sprzęcie lub oprogramowaniu, które nie jest już wspierane przez producentów;
- trudne lub w ogóle niemożliwe do zintegrowania z nowoczesnymi rozwiązaniami IT – niespójne ze współczesnymi dobrymi praktykami;
- pozbawione aktualizacji bezpieczeństwa czy wsparcia technicznego, co stanowi ogromne wyzwanie dla firm, a często jeszcze nie zdają sobie z tego sprawy.
Dlaczego firmy nadal korzystają z systemów legacy?
Tak naprawdę powodów nie brakuje – od ograniczonej świadomości, przez wyzwania budżetowe, aż po zwyczajną niechęć do zmian.
I prawda jest taka, że aby zająć się systemami legacy trzeba mieć doświadczony i rzetelny zespół – tak jak wspomnieliśmy wyżej, przy pomyśle zmian może pojawić się trudność w pozyskaniu developerów znających stare technologie. Takich seniorów mamy w j‑labs – i chętnie pomagamy naszym klientom w ambitnych przedsięwzięciach związanych z cyfryzacją.
Do najczęstszych powodów, dla których klienci, których wspieramy przy przechodzeniu z systemów legacy na nowsze, tak długo pozostawali przy starych rozwiązaniach, zaliczymy:
- Istniejące procesy biznesowe „uwięzione” w systemach legacy – wiele projektów zostało zbudowanych w oparciu o konkretny system i jego zastąpienie oznaczałoby przebudowę całej architektury. (Z ciekawostek – taki problem dotyczy nawet niektórych nowych oprogramowań, np. pozornie wygodnych rozwiązań no-code, które utrudniają elastyczny rozwój projektu w nowych środowiskach.)
- Koszty i ryzyko zmiany są wymieniane równie często. Faktem jest, że modernizacja lub migracja danych wiąże się z dużymi nakładami finansowymi i czasowymi – ale firmy często nie zauważają, ile pieniędzy tracą, nie robiąc nic.
- Systemy legacy wymagają specjalistycznej wiedzy, a programistów znających przestarzałe języki programowania jest coraz mniej. Dlatego znalezienie senior developera z odpowiednią specjalizacją jest tak ważne – w tym możemy Ci pomóc w ramach outsourcingu specjalistów IT.
- Decyzje o modernizacji bywają blokowane przez zarząd, który obawia się zakłóceń w działaniu organizacji lub jest przyzwyczajony do tego, co dobrze zna, i co wydaje się być dobrym, pewnym rozwiązaniem.
- Trudno przenieść dane z systemów legacy do chmury czy nowego systemu bez ryzyka ich utraty lub błędów – trzeba wiedzieć, jak to zrobić, a wielu firmom po prostu brakuje specjalistów z takimi kompetencjami.
Pamiętaj! Mądre radzenie sobie z długiem technologicznym wymaga doświadczenia — ale tego w j‑labs nie brakuje, dlatego możemy wspierać klientów z różnym backgroundem.
Jak wyjść z pułapki systemów legacy?
Czujesz, że Twoja firma utknęła w miejscu? Nie wiesz, jak z tego wyjść? Modernizacja przestarzałych systemów IT to owszem, proces złożony, ale konieczny. Zacznij od oceny obecnego systemu, by móc wdrożyć strategię modernizacji – może gotowe rozwiązania SaaS wcale nie są tak nieosiągalne jak się wydaje? Jeśli potrzebujesz wsparcia doświadczonych seniorów znających wiele rozwiązań legacy od podszewki – daj nam znać. Razem zaplanujemy trasę do pełnej cyfryzacji.
Poznaj mageek of j‑labs i daj się zadziwić, jak może wyglądać praca z j‑People!
Skontaktuj się z nami


