Projekt
Platformę logistyczną wykorzystującą telemetrię stworzyliśmy w celu dostarczania analiz opartych na danych dotyczących operacji transportowych. Jej głównym zadaniem jest zapewnienie bieżącego i przejrzystego obrazu ruchu transportów w czasie rzeczywistym, a także warunków, w jakich się odbywają – na przykład temperatury. Dzięki temu możliwe jest podejmowanie proaktywnych decyzji i zwiększanie efektywności operacyjnej.
Aby to osiągnąć, organizacja naszego klienta integruje procesy transportowe z urządzeniami telemetrycznymi oraz różnorodnymi źródłami danych, które dostarczają telemetrię w czasie rzeczywistym. Długoterminowym celem jest objęcie niemal 100% transportów urządzeniami telemetrycznymi, co pozwoli na pełną kontrolę i płynne śledzenie całej sieci logistycznej.
Technologie
Java 21, Spring Boot, Kafka, PostgreSQL, DynamoDB, InfluxDB, Kubernetes, AWS
Zadania
- Integracja urządzeń telemetrycznych przewoźników z systemami zarządzania transportem w celu poprawy monitorowania w czasie rzeczywistym.
- Gromadzenie wewnętrznych danych telemetrycznych z aplikacji do zarządzania flotą, zarządzanych za pośrednictwem platformy telemetrycznej.
- Umożliwienie śledzenia w czasie rzeczywistym współrzędnych GPS, temperatury, wilgotności, wibracji, poziomu naładowania baterii oraz zużycia paliwa po powiązaniu transportu z urządzeniem telemetrycznym.
- Udostępnianie danych telemetrycznych do generowania dokładnych prognoz czasu przybycia na podstawie aktualnych warunków.
- Zapewnienie płynnego dostępu do danych w aplikacjach wewnętrznych i raportach w celu zwiększenia przejrzystości operacyjnej.
Realizacja
- Dostarczyliśmy przewoźnikom narzędzia umożliwiające samodzielne przesyłanie danych telemetrycznych do platformy, co zapewnia minimalizację zaangażowania wewnętrznych zespołów (tzw. self-onboarding).
- Zapewniliśmy stabilności systemu zarówno w kontekście monitorowanych urządzeń telemetrycznych, jak i samych danych telemetrycznych.
- Zadbaliśmy o zbieranie danych przez wewnętrzne systemy za pośrednictwem różnych kanałów, takich jak Kafka, Data Mart i raporty.
- Zoptymalizowaliśmy metody zbierania, przechowywania i udostępniania danych, m.in. poprzez wdrożenie technologii InfluxDB.
- Zapewniliśmy pełną widoczności operacyjną w czasie rzeczywistym, co przekłada się na kompleksowe śledzenie wszystkich przesyłek, zarówno tych obsługiwanych bezpośrednio, jak i realizowanych przez partnerów logistycznych.
- Zadbaliśmy o zarządzanie kluczowymi integracjami systemowymi z największymi klientami.
Zespół
Współpracujemy z naszym klientem od 2019 roku, dostarczając wysoko wykwalifikowanych inżynierów i zapewniając usługi najwyższej jakości. Zespół odpowiedzialny za platformę telemetryczną składa się z dziesięciu specjalistów, z czego czterech pochodzi z j‑labs, wspierając rozwój i stabilność projektu.
Aby zwiększyć efektywność, zespół został podzielony na dwie wyspecjalizowane grupy: Integracja Danych oraz Operacje Systemowe. Grupa Integracji Danych koncentruje się na integracji API urządzeń telemetrycznych oraz przekształcaniu danych do wewnętrznego modelu organizacji. Z kolei grupa Operacji Systemowych odpowiada za stabilność systemu, bezpieczeństwo przetwarzanych danych oraz zarządzanie ruchem, zapewniając kompleksowe śledzenie operacji w czasie rzeczywistym.
W skład zespołu platformy telemetrycznej wchodzą następujący specjaliści z j‑labs:
- Lider Techniczny,
- Senior Inżynier (grupa Operacji Systemowych),
- 2 Inżynierów (grupa Integracji Danych).
Projekt
Platforma Monitorowania Transportu łączy operacje transportowe z danymi logistycznymi, przetwarzając szczegóły dotyczące przewozów, harmonogramy oraz dane telemetryczne, takie jak współrzędne GPS, temperatura i poziom wstrząsów. Dostarcza kluczowe informacje, w tym prognozy czasu przybycia (ETA), powiadomienia oparte na lokalizacji, wykrywanie anomalii oraz wizualizację przesyłek na mapie.
Platforma wspiera zarówno zespoły wewnętrzne, jak i klientów zewnętrznych, usprawniając planowanie logistyczne, zarządzanie opóźnieniami oraz śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Klienci korzystający z dodatkowych urządzeń śledzących zyskują większą widoczność transportu oraz natychmiastowe powiadomienia o krytycznych warunkach przewozu, co zapewnia im lepszą kontrolę nad przesyłkami.
Technologie
Java 21, Spring Boot, Postgres, DynamoDB, AWS, Kafka/Kafka Streams, Kubernetes, Junit5, DDD
Zadania
- Tworzenie i zarządzanie Zleceniami oraz Trasami Transportowymi, co zapewni ich skuteczne śledzenie i realizację.
- Zapewnienie bieżącego monitorowania lokalizacji i postępu Zleceń i Tras Transportowych.
- Monitorowanie statusów Zleceń i Tras Transportowych, z uwzględnieniem precyzyjnych aktualizacji oraz możliwości szybkiej interwencji.
- Gromadzenie zaawansowanych danych logistycznych, takich jak precyzyjne prognozy dostaw (ETA) na podstawie danych telemetrycznych.
- Integracja z dostawcami lokalizacji dla terminali i adresów dostaw w celu optymalizacji operacji logistycznych.
- Stworzenie możliwości powiadamiania odbiorców o kluczowych zdarzeniach związanych z dostawami, z wykorzystaniem danych transportowych i telemetrycznych w czasie rzeczywistym.
- Zaproponowanie systemu zarządzania schematami powiadomień, dla terminowych i trafnych alertów kierowanych do interesariuszy.
- Tworzenie i optymalizacja interfejsu użytkownika (UI) dla płynnego zarządzania Zleceniami i Trasami Transportowymi.
Realizacja
- Przeanalizowaliśmy wymagania w celu poprawy widoczności oraz możliwości monitorowania.
- Opracowaliśmy nowy Model Przewozu – zgodny z wymaganiami biznesowymi. Ustandaryzowaliśmy go do różnych systemów.
- Zoptymalizowaliśmy przetwarzanie zdarzeń telemetrycznych w celu zwiększenia zakresu zastosowań i jakości śledzenia.
- Zapewniliśmy monitorowanie statusów Zleceń i Tras Transportowych w czasie rzeczywistym.
- Dokonaliśmy implementacji rozszerzonej Widoczności w Czasie Rzeczywistym (RTV) dla transportów.
- Udostępniliśmy API dla nowego Modelu Przewozu i zapewnienia płynnej integracji.
- Stworzyliśmy zarządzanie szablonami alertów z implementacją powiadomienia o zdarzeniach klientów.
- Udostępniliśmy zaawansowane dane telemetrycznych dotyczących Zleceń i Tras Transportowych i poprawiliśmy jakości monitorowania.
- Przeprowadziliśmy modernizację interfejsu użytkownika (UI) w celu wsparcia nowych funkcjonalności Modelu Przewozu.
- Zrealizowaliśmy złożone integracje dla kluczowych klientów z zapewnieniem bezproblemowej adaptacji systemu.
Zespół
Od 2019 roku jako zaufany partner, dostarczamy wysoko wykwalifikowanych inżynierów, zapewniając najwyższej jakości usługi najwyższej. W zespole Platformy Monitorowania Transportu kluczową rolę w rozwoju projektu i utrzymaniu stabilności systemu odgrywa kilkunastu specjalistów, z czego dziewięciu pochodzi od nas.
Aby zwiększyć efektywność pracy w metodyce Agile oraz usprawnić realizację zadań, podzieliliśmy zespół Platformy Monitorowania Transportu na dwie nieformalne grupy robocze. Struktura ta umożliwia lepsze zarządzanie przepływem informacji oraz usprawnia współpracę.
W skład zespołu Platformy Monitorowania Transportu z j‑labs wchodzą:
- 2 Liderów Zespołów,
- 3 Ekspertów Backend,
- Senior Inżynier Backend,
- 2 Ekspertów Frontend,
- Senior Solution Designer.